Elektronik Sigara Neden Öksürtür?

Yayınlayan admin 22/02/2022 0 Mesajlar

Elektronik Sigara Neden Öksürtür?

Elektronik sigara kullanıcılarının bazıları, elektronik sigaraya başladıkları günden bu yana kalıcı öksürdüklerini belirtirler. Bu doğrudan ürün ile ilgili değildir. Susuzluk başta olmak üzere kullanım detay gibi birçok neden öksürüğe neden olmaktadır. Bu yazımız içerisinde Elektronik Sigara Neden Öksürtür? Hakkında merak edilenleri dile getirmeye çalışacağız. Öksürüğe neden olan etmeneler;

Likit İçerisindeki Bileşenler

Uzun zamandır elektronik sigara kullanan kişiler, sürekli olarak öksürmelerinin nedenini likit içerisinde bulunan bileşenler olduğunu düşünmektedir. Propilen glikole karşı hassasiyeti bulunan kişilerde evet, likit öksürtme yapabilir. Elektronik sigaraya yeni başladıysanız öksürme normaldir. Ancak ilerleyen aşamalarda öksürme devam ediyorsa bileşenlere karşı hassasiyetiniz var demektir.

Kullanım Tekniği

Normal sigara tüketiminde tüketiciler, dumanı doğrudan ciğere gönderirler. Elektronik sigara kullanıcıları ise çektikleri dumanı önce ağızları içerisinde bir süre beklemektedirler. Dumanın boğazda geçirdiği o kısa süre öksürük oluşumuna neden olmaktadır. Elektronik sigara içerken de dumanı doğrudan ciğere göndermeniz gerekiyor. Aksi halde sorunlar yaşayıp sürekli öksürmeniz gayet normaldir.

Nikotin Gücü

Uzun süredir elektronik sigara tüketen birisi iseniz boğaz vurum keyfi yaşamak için her defasında nikotin seviyelerini tercih ediyorsunuzdur. Nikotin seviyesini sürekli yükseltmek boğazda kalıcı öksürük oluşumuna neden olabilir. Nikotinsiz likit alarak veya nikotin seviyesini kademeli olarak düşürerek öksürük sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Silyaların Yeniden Büyümesi

Ssolunum sistemimiz içerisinde silya denen ufak tüye benzeyen şeyler bulunur. Sigara içen bireylerde sigara dumanları bu tüyleri büyük oranda tahrip etmektedir. Sigarayı bırakıp elektronik sigaraya geçen kişilerde silyalar yeniden çıkmaya başlar. Silyaların yeniden çıkması öksürmenize neden olacaktır. Bu hususu kesinlikle dikkate almanızı öneririm.

Kullanılan Cihaz

Elektronik sigara cihazlarının kendisi de öksürüğe neden olmaktadır. Bazı elektronik sigara cihazları diğer modellere nazaran nikotinin daha hızlı solunmasına olanak sağlıyor. Yüksek nikotin seviyeleri öksürmenize neden oluyorsa bu konuya dikkat ederek cihaz siparişi vermenizi öneririm.

Öksürükten kurtulmak istiyorsanız ilk olarak elektronik sigaranızın PG ve VG oranını değiştirin. Özellikle VG oranını yükselmeniz durumunda öksürüğün azaldığını ve zamanla kaybolduğunu görebilirsiniz.

Su tüketimi elektronik sigara içen kişiler için oldukça önemlidir. Elektronik sigara içmeye başladığınız anda yanınıza her zaman bir bardak su alın ve su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.