Elektronik Sigara Neden Yasaklandı

Yayınlayan admin 22/02/2022 0 Mesajlar

Elektronik Sigara Neden Yasaklandı

Elektronik sigara tüketenler veya tüketmek isteyenler elektronik sigaranın neden yasaklandığını merak ediyor. Evet, severek kullandığımız bu ürün başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede yasaklanmıştır. Bu yazımız içerisinde Elektronik Sigara Neden Yasaklandı sorusuna mantıklı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağız.

Elektronik sigara her ülkede farklı şekilde yasaklanmıştır. Kimi ülkede kullanımı yasal, satışı yasak iken kimi ülkelerde hem kullanımı hem de satışı yasaktır. Bazı ülkeler sadece nikotinsiz halinin satışına izin vermektedir. Bu tür ürünlerin yasak olmasının nedeni tütünlü ürünlerin sağlığa tamamen zararlı olmasından dolayıdır. Bağımlılığa neden olduğunu düşünen resmi kuruluşlar elektronik sigarayı da bir tütün ürünü olarak görmektedir. Resmi olarak elektronik sigara ve tütün sigara birbirinden farklı olsa da aynı kategoride yer almaktadırlar.

Elektronik Sigaranın Yasaklanma Nedeni

Elektronik sigara üzerine bilimsel araştırmalarda bulunan birçok ülke, bu ürünlerin tütün sigarasına nazaran daha az zararlı olduğunu tespit etmişlerdir. Tütün sigaralarına nazaran daha az zararlı olan bu ürünlerin sıkı denetimlerle satış ve üretimlerine izinler verilmiştir. Son yıllarda birçok kişi elektronik sigara sayesinde sigarayı bırakarak sağlıklı bir hayata erişmişlerdir. Elektronik sigaraya karşı çıkanlar arasında ilk sıralarda sigara üreticileri ve tütün lobisi yer alıyor. Sigara satışlarını ciddi oranda düşüren elektronik sigara, tütün lobisinin dikkatini çekmiştir.

Hemen hemen her ülke elektronik sigara konusunda tedirgindir. Laboratuvar araştırmaları hala devam etse de hala net etkilerinin bilimsel olarak bilinmiyor oluşu ülkeleri endişeye sokmaktadır. Bu nedenle birçok ülke elektronik sigara ürünlerin üretim ve kullanışlarını ya büyük ölçüde kısıtlamış ya da tamamen yasaklamıştır.  Hangi ülkelerin elektronik sigarayı yasakladığı da merak ediliyor. Bu ürünü yasaklayan ülkeler arasında Türkiye’de bulunmaktadır. Elektronik sigarayı yasaklayan ülkeler;

  • Türkiye: Türkiye’de elektronik sigaranın kullanımı yasak, ithalat ve ürünlerin satışı yasaktır.
  • Brezilya: Kullanmak yasal, e-sigara likit ve pod satışı yasak
  • Hong Kong: içerisinde nikotin bulunan tüm ürünlerin satışı yasaktır.
  • Japonya: Elektronik sigaranın kullanımı yasaldır. Cihazları satmak da serbesttir. Lakin nikotin içerikli likitleri satmak yasaktır.
  • Singapur: Elektronik sigaranın hem satışı hem de kullanımı yasaktır.
  • Tayland: Kullanımı yasal, satışı yasaktır.

Avrupa’da birçok ülkede kullanım serbest olurken nikotin likitlerinin satışı yasaktır.