Sigarayı Elektronik Sigara İle Bıraktıktan Sonra Yaşanan Değişimler

Yayınlayan admin 22/02/2022 0 Mesajlar

Sigarayı Elektronik Sigara İle Bıraktıktan Sonra Yaşanan Değişimler

Sigara, bir insanın kendisine yapacağı en büyük kötülüklerden birisidir. Uzun yıllar sigara ve nikotin bağımlılığa sahip olan kişiler, sigarayı bırakmak için her yolu denediklerini ancak başarısız olduklarını belirtmişlerdir. Sağlık sistemini bütünü ile etkileyen tütün sigaraları, insan ömrünün büyük oranda azalmasına neden olmaktadır. Sigarayı bırakamayan kişilerin büyük bir bölümü alışkanlıklarını öne sürmektedir. İçine duman çekmek, ağzından duman üflemek isteyen kişiler sigarayı bu nedenle bırakamadıklarını belirtmişlerdir. İşte bu gibi nedenler dünya üzerinde elektronik sigara ürünlerinin çıkmasına olanak sağlamıştır. Son 10 yıl içerisinde dünya üzerinde milyonlarca kişi elektronik sigara ile sigarayı bıraktıklarını belirtmişlerdir. Sigarayı Elektronik Sigara İle Bıraktıktan Sonra Yaşanan Değişimler;

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Meydana Gelen Değişimler

Elektronik Sigara İle sigarayı bırakıp nikotinsiz bir hayata geçen kişilerde aşağıda meydana gelen değişimler görünmektedir.

  • 20 dakika sigara içmeyen kişilerin ayak ve el kan dolaşımları normale döner.
  • Sigarayı bıraktıktan 12 saat sonra kanda bulunan karbon monoksit seviyesi normal seviyesine iner.
  • Elektronik sigara ile sigarayı bırakan kişilerde 2 haftalık süre sonrasında akciğer fonksiyonlarında artış meydana gelmektedir.
  • Sigarayı elektronik sigara ile bırakıp arada nikotinsiz elektronik sigara içen kişilerde nefes darlığı, öksürük gibi şikayetler tamamen ortadan kalmaktadır. Gün içerisinde yaşanan yorgunluğun tamamı yavaşça geçmeye başlıyor.
  • Sigarayı bırakmak gerçekten çok zor bir şeydir. Bunu elektronik sigara ile başaran kişileri 1 yıl sonra kalp krizi geçirme ihtimali ve kalp hastalıkları riski %50 oranında azalıyor.
  • 5 yıllık sürecin tamamlanması ile beraber rahim ağzı kanseri, ağız kanseri, boğaz kanseri ve mesane kanserine yakalanma ihtimali %50 oranında azalmaktadır.
  • 10 yıl sonrasında ise akciğer kanserine yakalanma ihtimali ise mevcutta sigara kullanıcılarına nazaran %50 daha azdır.
  •  15 yıl sonra sigarayı elektronik sigara ile bırakmış bir bireyin kalp krizi ve kalp hastalıklarına yakalanma ihtimali tamamen ortadan kalkmaktadır.

Elektronik sigara ile sigarayı bırakan kişilerde 15 yıllık süreçte bu değişimler meydana gelmektedir. Sigarayı bıraktıktan sona nikotinsiz likit ile e-sigaraya içmeye dilediğiniz zaman başlayabilir, dilediğiniz zaman bitirebilirsiniz.